المپیک 2020 شاید اولین و آخرین حضور

14 مرداد 1395 بود که خبر حضور 5 رشته‌ی جدید در المپیک 2020 توکیو در رسانه‌ها توجه همه را به خود جلب نمود. خبر از این قرار بود: "کاراته" در خانه و زادگاهش "ژاپن" برای اولین بار در آوردگاه المپیک مهمترین رویداد ورزشی جهان به عنوان یکی از رشته های مدال آور حاضر خواهد شد.

 نیم قرن از حضور مقتدر رشته‌ی کاراته در ایران می‌گذرد، حضوری پر از حوادث و اتفاقات خوب و گاهی تلخ؛ از سازندگی‌ها و قهرمانی‌ها گرفته تا تخریب و به حاشیه رفتن‌ها. از اخلاق‌مداری و پهلوانی گرفته تا تکبر ورزی و خود خدا انگاری و از فروتنی و تواضع گرفته تا دان‌های بالا و درجات و عناوین مجعول. در این میان آنچه اهمیت ویژه دارد، استقبال کم نظیر مردم ایران از کاراته بوده است. استقبالی که کاراته را به عنوان دومین رشته‌ی پر جمعیت از لحاظ تعدد ورزشکاران در بین رشته‌های ورزشی و پس از فوتبال ورزش پر جمعیت اول ایران قرار داده است.

از مهم‌ترین دلایل این استقبال می توان به عناوین زیر اشاره کرد:

1) کاراته دارای اصالت و فلسفه است

2) در طول تکوین خود استادان این رشته به عنوان الگوهای خوب انسانی قابل تببین بوده اند

3) کاراته هم رویکرد فردی و درونی دارد و هم رویکرد جمعی و بیرونی

4) با تمرینات کاراته امکان خودسازی و دیگر سازی وجود دارد

5) برای علاقمندان به مسابقه و قهرمانی و علاقمندان به فلسفه و صرفاً روش کاراته برنامه دارد

6) قابلیت توسعه و پایان ناپذیری دارد.

7) محدودیت سن و جنس ندارد

8) هم جنبه ی تهاجمی دارد و هم تدافعی

9) کم هزینه است

10) هم ارکان قدرت و حکومت به آن اشتغال دارند و هم توده ی مردم و قشر ضعیف جامعه

و ...

اینک کاراته ایران به عنوان رشته‌ای المپیکی در میان رشته‌های دیگر المپیکی ایران، احتمالاً می‌تواند با 5 سهمیه المپیک 2020 توکیو حضوری پر قدرت در مهم‌ترین پیچ تاریخ پر فراز و فرود خود داشته باشد.

در این میان برخی از اعضاء خانواده و پیشکسوتان کاراته یا از سر غفلت و یا از سرعداوت با تجاهل العارف و خود به خواب‌زدگی با حاشیه‌سازی و منفعت‌گرایی به جای کمک به ملی‌پوشان و قهرمانان ناخواسته یا عامداً به دنبال تضعیف عملکرد این تیم تاریخی و قهرمانان تاریخ‌ساز آن هستند.

نقد صحیح و دلسوزانه مربیان و پیشکسوتان کاراته می‌تواند کمک بزرگی در هموار کردن مسیر سخت و صعب و رسیدن به خوش رنگ‌ترین مدال المپیک باشد لیکن ایجاد حاشیه و غرض ورزی‌های شخصی نه تنها کمکی به عملکرد بهتر مسئولان و مربیان و قهرمانان کاراته نمی‌کند بلکه بالعکس، می‌تواند ما را از یک اتفاق بزرگ تاریخی محروم سازد.

متاسفانه رشته کاراته در المپیک 2024 در جمع رشته‌های المپیکی حضور ندارد پس شاید این اولین و آخرین حضور رشته‌ی کاراته در این آوردگاه بین‌المللی باشد و کسب هر نتیجه‌ای در سال‌های آتی به عنوان بخش مهمی از تاریخ بازخوانی و بررسی خواهد شد.

کمک کنندگان و تخریب کنندگان در این مسیر بزرگ در  قضاوت تاریخ ماندگار خواهند شد.

به امید موفقیت قهرمانان و ملی‌پوشان ایران در همه‌ی عرصه‌های کشوری و جهانی بخصوص المپیک 2020 توکیو.

کد خبر: 497

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =