کاراته ژاپن؛ بازنده اصلی المپیک توکیو

فدراسیون جهانی کاراته پس از سالها تلاش و رایزنی کاراته اش را در المپیک ۲۰۲۰ توکیو به نمایش گذاشت.  

به گزارش کاراته پرس، در این دوره از مسابقات المپیک، کاراته با ۸۲ ورزشکار یکی از کوچکترین مسابقات را برگزار کرد که در آن ۳۴ کشور شرکت داده شدند. تقسیم مدال‌ها نیز به گونه‌ای صورت پذیرفت تا همگی از المپیک تاریخی کاراته با خاطراتی خوش به کشورشان بازگردند. گویی یک نت از پیش تنظیم شده‌ای برای ملودی مدال‌ها نوشته شده بود. ۲۰ کشور از ۳۴ کشور شرکت کننده مدال گرفتند و هیچ یک از کشورها به دومین مدال طلایش دست نیافت.

ژاپنی‌ها بزرگترین بازنده توکیو بودند. کاراته ژاپن در المپیک توکیو مجالی نیافت تا امپراطوریش را به رخ بکشد این در حالی بود که ژاپن در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ مادرید که بزرگترین رقابت جهانی در تاریخ  WKF ثبت شده است، چهار مدال طلا را کسب کرده بود.

 فرانسوی‌ها فقط دو ورزشکار داشتند. ایتالیایی‌ها و مصری‌ها نیز علی‌رغم تمام توانایی‌هایشان با یک مدال طلا و یک برنز به کار خود پایان دادند و ترک‌ها با اینکه حضور پرتعداد داشتند اما در حسرت کسب طلا به خانه بازگشتند.

در این بین، اسپانیایی‌ها اگرچه فقط با دو ورزشکار کاتا به المپیک آمده بودند اما با کسب یک مدال طلا و یک مدال نقره بعداز ژاپن به مقام دوم رسیدند تا اسپینوس خرسند از تصمیم داورها توکیو را ترک کند. ژاپن نیز با آنکه در هر کتگوری یک ورزشکار داشت تنها با کسب یک طلا، یک نقره و یک برنز در مکان نخست ایستاد. این در حالیست که استحقاق کسب مدال طلا در  کاتای زنان را هم داشت و در یک رقابت نزدیک با کم لطفی داورها، طلای این کتگوری به Sandra Sanchez از اسپانیا رسید. از Luigi Busa و Ivet Gronava میبایست بعنوان ستارگان کاراته در المپیک توکیو نام برد که هریک در اوزان منهای ۷۵ و منهای ۵۵ کیلوگرم مدال‌های طلا را برای ایتالیا و بلغارستان کسب کردند.

نحوه داوری‌ها در بسیاری از موارد روشن و واضح نبود، ویدیو چک ها هم مشکلی را حل نمیکردند. بخشی به تشخیص های نادرست داورها مربوط می‌شد و بخش دیگر به مقررات داوری دبلیو. کی. اف که طی دو دهه گذشته بدفعات تغییر داده شده است. Nishimura ژاپنی از جمله ورزشکاری بود که با رای نادرست داورها مسابقه را به Harspataki مجارستانی واگذار کرد تا یکی از شانس های طلای ژاپن در وزن منهای ۷۵ کیلوگرم بسوزد. در فینال وزن مثبت ۷۵ کیلوگرم معایب قوانین داوری WKF عیان تر بود. سجاد گنج زاده در حالیکه با تکنیک ماواشی گری، حریفش Tarigh Hamedi به زمین افتاد ناک اوت شده بود، مدال طلا را به گردن آویخت.  

در مجموع پانزده داور، دوازده داور مرد و سه داور زن مسابقات کاراته را در توکیو داوری کردند که به لحاظ برابری جنسیتی رکورد قابل قبولی بشمار نمی آید. کمیته داوران فدراسیون جهانی کاراته قبل از آغاز مسابقات تنشی را هم تجربه کرده بود. Dion Panassion استرالیایی در نامه ایی اعتراض آمیز از حضور در مسابقات WKF انصراف داد.

کاراته دوپینگ هم داشت. نام بهمن عسگری بعنوان ورزشکاری که نتیجه اش مثبت اعلام شده بود در تنها حضور کاراته در المپیک ثبت شد.

شرکت در المپیک توکیو گرچه اولین تجربه WKF در بازیهای المپیک محسوب میشود اما اگر تغییرات اساسی در ساختارهای این فدراسیون ایجاد نشود می‌تواند آخرین تجربه آن باشد قدرت حقوقی IOC در کنار گذاشتن فدراسیون های ورزشی از بازیهای المپیک افزایش پیدا کرده است.

کد خبر: 1714

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =