فدراسیون جهانی کاراته با رنکینگ بحث برانگیزش به توکیو می اید

از فرزاد یوشانلو

در شبکه های مجازی ایرانیان، خصوصاً علاقمندان به ورزش کاراته بلبشو کم نیست. از طرفی خبر دوپینگ ها که دبلیو.کی.اف در اعلام نتایجش تاخیر داشته است، پچ پچ رشوه دویست هزار یورویی  را به  موضوع داغ این شبکه ها بدل کرده است؛ (که البته تا این لحظه نمی‌توانیم صحت آنرا تایید کنیم و فدراسیون کاراته نسبت به تنویر افکار عمومی در این خصوص باید پاسخگو باشد)

از سوی دیگر نادیده گرفته شدن سهمیه المپیک رزیتا علیپور! که میبایست با دریافت سهمیه قاره آسیا در وزن منهای ۶۱ کیلوگرم کومیته زنان به توکیو می‌رفت بار دیگر سناریوی مهندسی رنکینگ و نحوه مدیریت نتایج مسابقات را مطرح کرده که همواره یکی از معضلات مسابقات در فدراسیون جهانی کاراته بوده است که البته در کمال تأسف فدراسیون کاراته کشورمان با بی تفاوتی پیگیر آن نشد.


رزیتا علیپور دارنده مدال نقره بازیهای آسیایی با رنک ۶ در لیست مسافران کاراته به المپیک توکیو نیست!؟

فدراسیون جهانی در کمال تعجب به بازیکنی از قزاقستان دارنده رنک ۹ که در مسابقات قاره ایی و جهانی نیز موقعیتی به مراتب ضعیف تر از بازیکن ایرانی کسب کرده، مجوز شرکت در بازیهای توکیو را صادر نمود.

از طرفی دست به دست شدن عکسهای رییس کمیته داوران فدراسیون جهانی کاراته Javier Escalante با رییس کمیته ملی المپیک قزاقستان که به فاصله بسیار کوتاهی پس از اتمام مسابقات پاریس به نورسلطان سفر کرده بود این شائبه را تقویت کرده که چگونه تیمی در حد و اندازه قزاقستان به ناگاه به چنان پیشرفتی دست یافته که توانسته با این تعداد ورزشکار کاراته به توکیو برود! گویی معجزه ای رخ داده باشد!!!


قزاقستان در مسابقات جهانی مادرید ۲۰۱۸ با کسب یک مدال برنز در رتبه بیست و هفتم ایستاد.


از اینرو با تورج چالاکی مربی رزیتا علیپور در شمال کشور تماس گرفتیم و از او اصل ماجرا را جویا شدیم.


تورج گفت: طبق دلایل و مستندات موجود سهمیه قاره ای آسیا باید به ایران می رسید و در نهایت سهمیه وزن مثبت ۶۱ کیلوگرم نیز به کاراته کای یونانی. ولی فدراسیون جهانی به اشتباه سهمیه قاره ای را به Sofya Berutseva داد و سهمیه وزن منهای ۶۱ کیلوگرم را به کاراته کای فرانسوی، که کاملا مغایر با دستورالعمل خود عمل کرده است . تورج در ادامه به بخشی از دستورالعمل رنکینگ فدراسیون جهانی کاراته اشاره میکند که در آن آمده است:

The highest ranked athlete, between all gold medallists of each Continental Games across all events, in the Olympic Standing on 24 May 2021, not yet qualified through the Olympic Standing or the Qualification tournament, will obtain one (1) quota place, respecting the maximum quota per NOC.In case all gold medallists already qualified but the quota per continent has not been filled, then the place will be allocated to the next best ranked athlete from the Continental Games.  The process will be continued down to the bronze medallists.  Should the place still be available after bronze medallists, then the allocation will be based on Olympic Standing as of 24 May 2021, respecting the maximum quota per NOC.
If Continental Games are not approved as a qualification event on a specific continent, then the highest ranked athlete not yet qualified from the Olympic Standing on 24 May 2021 from that specific continent, will obtain the quota place, respecting the maximum quota per NOC

با شنیدن صحبتهای تورج دو ورزشکار دیگر قزاقستانی که اخیرا از سوی دبلیو.کی.اف در لیست مسافران توکیو گنجانده شده اند را به زیر ذره بین بردیم.


در وزن منهای ۵۵ کیلوگرم Moldiv Zhangbybay نفر ۲۳ رنکینگ کاراته است. او جمعا در بیست رویداد ورزشی دبلیو.کی.اف شرکت داشته که فقط در کاراته ۱ لیسبون مدال نقره گرفته است.


دیگر ورزشکار قزاقستانی Nurkanat Azhikanov نام دارد که نفر ۳۲۸ رنکینگ WKF است.او فقط مسابقات پاریس به فینال راه پیدا کرد و مدال نقره گرفت هر دو ورزشکار نام برده در هیچ رویداد ورزشی در رده بزرگسالان موفق به کسب مدال نشده اند


عدم یکپارچگی کاراته سبب شده که WKF در ارتقای کمی خود در بسیاری از کشورهای دنیا با مشکلات محسوسی روبرو باشد از این حیث، اتکا به نتایج رنکینگ های مرسوم موجب میشود که ۱۳ تا ۱۵ کشور فقط شانس حضور در المپیک پیدا کنند.


 فدراسیون جهانی کاراته برای افزایش بیشتر ورزشکاران المپیکی از سایر کشورهای دنیا ناچار است به طراحی رنکینگ های پیچیده یا چیدمان در داوری مسابقات که اساسا با مفاد  fair sport سازگاری ندارند متوسل شود که البته فضای مسابقات کاراته را ملتهب و تنش آلود میکند


اما پرسش همچنان باقیست که چرا فدراسیون کاراته و کمیته ملی المپیک کشورمان به چنان استیصالی رسیده اند که قادر نیستند پشتیبان ورزش و ورزشکار ایرانی باشند. فدراسیون کاراته میبایست دادخواه رزیتا در دادگاه عالی ورزش CAS باشد و نسبت به سوالات فراوانی که در اذهان عموم و علاقمندان به کاراته است پاسخگو شود

اختصاصی کاراته پرس - فرزاد یوشانلو

کد خبر: 1677

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =