شناسایی عوامل موثر بر موفقیت کاراته ایران در المپیک ۲۰۲۱

تیم تحقیقاتی کاراته پرس در یک پژوهش علمی به بررسی عوامل موثر بر موفقیت کاراته ایران در المپیک ۲۰۲۱ پرداخته است.

کاراته پرس_ نقطه اوج رقابت‌های ورزشی مسابقات المپیک است که در آن گلچینی از نخبگان ورزشی سراسر جهان به مبارزه می‌پردازند. موفقیت ورزشکاران یک کشور در رقابت‌های المپیک به طورکلی تقویت‌کننده جایگاه و اعتبار آن کشور در سطح جهانی است. ارائه شاخصی که بر اساس آن بتوان کسب مدال‌های المپیک را پیش‌بینی نمود، می‌تواند برای همه کشورها و رشته‌های ورزشی حائز اهمیت باشد و کاراته نیز از این قاعده مستثنا نیست. پژوهش حاضر با هدف بررسی و شناسایی عوامل تاثیرگذار بر موفقیت کاراته در المپیک توکیو توسط تیم تحقیقاتی کاراته پرس انجام گرفته است.


در این پژوهش که جامعه آماری آن متشکل از صاحب نظران بازی‌های المپیک، اساتید کاراته، قهرمانان کشوری و برخی روسای هیئت‌های کاراته و اساتید مدیریت و برنامه‌ریزی ورزشی می‌باشد؛ یافته ها حاکی از آن است که مولفه‌های مدیریتی، برنامه‌ریزی منظم در رابطه با اردوها، توجه به وضعیت مالی کاراته‌کاها، استفاده از مربیان توانمند، ویژگی‌های فردی و فنی، بر موفقیت کاراته‌کاها در المپیک تاثیر گذار می‌باشد.


به منظور اولویت‌بندی و بررسی عوامل موثر بر موفقیت کاراته ایران در المپیک از نظر نمونه‌های تحقیق، از آزمون رتبه‌بندی فریدمن استفاده شد.

جدول۱. رتبه‌بندی عوامل موثر بر موفقیت کاراته ایران در المپیک ۲۰۲۱

رتبه گویه میانگین
۱ عوامل مدیریتی ۶.۱۶
۲ توجه به وضعیت مالی کاراته‌کاها ۶.۱۵
۳ استفاده از مربیان توانمند ۵.۸۱
۴ برنامه‌ریزی منظم در رابطه با اردوها ۵.۶
۵ ویژگی‌های فردی و فنی کاراته‌کاها ۵.۰۸

بدین ‌ترتیب براساس این طبقه‌بندی، مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر موفقیت کاراته‌کاهای ایران در المپیک، به ترتیب عوامل مدیریتی، توجه به وضعیت مالی کاراته‌کاها، استفاده از مربیان توانمند، برنامه‌ریزی منظم در رابطه با اردوها و ویژگی‌های فردی و فنی بر موفقیت کاراته‌کاران تاثیرگذار می‌باشد و عوامل مدیریت بالاترین رتبه و ویژگی‌های فردی و فنی کاراته‌کاران پایین‌ترین رتبه را به خود اختصاص داده‌اند.


درواقع اولین عامل تاثیرگذار بر موفقیت کاراته در المپیک ۲۰۲۱ را عوامل مدیریتی تشکیل می‌دهد. نادیده گرفتن این موضوع به معنی غافل شدن از ریشه مسائل و علت العلل مشکلات است. در واقع تمام موفقیت‌ها به دنبال مدیریت مناسب، ایجاد خواهند شد. توجه به وضعیت مالی کاراته‌کاران در رتبه دوم قرار گرفت. بدون شک انگیزه‌های مالی محرکی بسیار قوی برای فعالیت‌های انسان محسوب می‌شود. برای ورزشکاران حرفه ای، ورزش معمولا به عنوان شغل قلمداد شده و توجه به وضعیت مالی آن ها باعث شده که تمرکز آن‌ها بیشتر بر روی قهرمانی و موفقیت در المپیک باشد. استفاده از مربیان توانمند یکی‌دیگر از عوامل شناسایی شده موثر بر موفقیت کاراته ایران در المپیک ۲۰۲۱ بود. وجود مربیان توانمند در کاراته، تاثیر ویژه‌ای بر عملکرد کاراته‌کاران به ویژه کومیته‌کاران در مسابقات دارد. با توجه به نظر متخصصان حوزه کاراته، برنامه‌ریزی منظم در رابطه با اردوها و ویژگی‌های فردی و فنی کاراته‌کاران، در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. باید توجه داشت که همه‌ی این عوامل، به دنبال سیستم مدیریتی کارآمد ایجاد خواهند شد که اکثر آن‌ها مربوط به برنامه‌ریزی‌های فدراسیون کاراته است.

عملکرد فدراسیون کاراته ایران برای آماده‌سازی تیم‌های ملی


بنابر آنالیز تیم تحقیقاتی کاراته پرس، فدراسیون کاراته ایران جز ۱۰ فدراسیون نخست کاراته در دنیا است که مقدمات تمرینات اردوهای تیم ملی کاراته را فراهم کرد و تمرینات تیم ملی به طور جدی از روز ۲۴ آبان برای آقایان و ۲۱ آذرماه برای بانوان آغاز شد و فدراسیون کاراته تا به امروز به خوبی از پس حفظ سلامت کادرفنی و کاراته کا برآمده است. همچنین برنامه‌ریزی‌های درست برای برگزاری اردوها که هم ملی پوشان هم فرصت ریکاوری داشته باشند و هم آمادگی خود را از دست ندهند از دیگر عملکرد خوب فدراسیون کاراته و کادرفنی تیم‌های ملی کاراته است که نباید از آن غافل شد؛ از دیگر نکات مثبت تیم های ملی کاراته ایران چه در بخش مردان و چه در بخش زنان وجود مربی‌های توانمند و بدون حاشیه است که به خودی خود از عوامل تاثیر گذار در موفقیت کاراته ایران در بازی‌های المپیک می‌باشد. نکته‌ای که حائز اهمیت است وضعیت مالی کادرفنی و ملی‌پوشان است، با توجه به اینکه تمام تمرکز کادرفنی و ملی‌پوشان حاضر در اردوها بر تمریناتشان است باید به لحاظ مالی تمام حمایت‌ها از آن‌ها صورت بگیرد و حتی شرایط طوری ایجاد شود که پس از المپیک نیز این حمایت‌ها ادامه داشته باشد زیرا در غیر این صورت وجود هرگونه دغدغه مالی برای ملی‌پوشان و کادرفنی به طور مستقیم بر عملکرد آن‌ها تاثیر می گذاشته و از کیفیت تمرینات و عملکرد آن ها می‌کاهد. لازم به ذکر است که ملی پوشان المپیکی حاضر در اردوها به لحاظ فنی و فردی در شرایط خوبی قرار دارند که موفق به کسب سهمیه شده اند و چهار عامل ذکر شده تعیین کننده موفقیت و کسب مدال آن‌ها در مسابقات المپیک می‌باشد.


کلانتری، نگین(۱۳۹۹)؛ شناسایی عوامل موثر بر موفقیت کاراته ایران در المپیک ۲۰۲۱؛ انجمن علمی مدیریت ورزشی ایران.
 


 

کد خبر: 1044

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =